Kiedy przy sprzedaży nieruchomości można uniknąć podatku VAT?

Sprzedaż nieruchomości zawsze wiąże się z wysoką kwotą jaka pojawi się w tym momencie w obrocie. Dla przedsiębiorcy sprzedaż wiąże się z obowiązkiem naliczenia podatku VAT. Pojawia się więc pytanie jak to wygląda w momencie, gdy sprzedaje się firmową nieruchomość, jakie są możliwości, by skorzystać w tym przypadku ze zwolnienia z naliczania podatku VAT.

Kiedy zwolnienie z VAT będzie możliwe?

Zwolnienie z podatku VAT przy zbyciu nieruchomości może być uzależnione od charakteru prowadzonej działalności. Jeśli ktoś prowadzi działalność zwolnioną z VAT i sprzedaje nieruchomość, która była przeznaczona wyłącznie na cele związane z tą działalnością to również przy jej sprzedaży będzie mógł skorzystać z przedmiotowego zwolnienia VAT. Inna kwestia to sytuacja, w której sprzedaż dotyczy czynnego podatnika VAT. W takiej sytuacji pojawić się może zwolnienie przedmiotowe. Aby z niego można było skorzystać trzeba spełnić kilka warunków. Pierwsza kwestia to dostawa nieruchomości w ramach pierwszego zasiedlenia bądź przed nim a także drugi warunek, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynęło nie mniej niż 2 lata. Pojawia się jeszcze drugi przepis, który możemy wziąć pod uwagę gdy chodzi o zwolnienie. Jest ono możliwe w stosunku do obiektów, gdy nie było możliwości obniżenia podatku należnego w stosunku do podatku naliczonego.

Kłopoty z dokonywaniem interpretacji

Przepisy jeśli chodzi o sprzedanie nieruchomości a VAT dają nam pewne wytyczne, które jednak dla wielu osób są trudne w interpretacji. Z tego powodu okazuje się, że wiele osób i tak nie wie czy może skorzystać z ze zwolnienia, czy w jego przypadku takie zwolnienie nie będzie możliwe. Dlatego interpretacji niekiedy dokonują specjaliści, którzy znając obowiązujące przepisy potrafią zastosować je do danej nieruchomości i faktycznie zdecydować czy zwolnienie w danej sytuacji jest możliwe, czy nie będzie można z niego skorzystać. Jeśli ktoś ma wątpliwości to warto takiej konsultacji dokonać unikając samodzielnej, niepewnej interpretacji.

Kiedy przy sprzedaży nieruchomości można uniknąć podatku VAT?
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *