Na co zwrócić uwagę, wybierając konto w banku?

Konto osobiste to podstawowy produkt bankowy, który pozwala m.in. na wykonywanie operacji bezgotówkowych. Jak wybrać najlepsze?

Konto osobiste – czym jest i do czego służy?

Konto osobiste jest pojęciem tak często używanym, że wydaje się, iż każdy doskonale zna jego znaczenie oraz zastosowanie. Wystarczy też przytoczyć statystykę, zgodnie z którą przeciętny Kowalski wykonuje każdego dnia więcej niż jedną operację bankową. Konto osobiste określane jest także jako ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a także po prostu jako konto bankowe. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to podstawowa usługa bankowa, bez której dość trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie obecnie – to na konto bankowe wpływa twoja pensja, to za jego pomocą płacisz za rachunki czy zakupy. To nie jedyne usługi, z jakich skorzystasz jako klient banku (choć posiadanie konta osobistego jest w większości przypadków obowiązkowe), oprócz tego możesz założyć lokatę, konto walutowe, konto oszczędnościowe, wziąć kredyt czy zainwestować swoje środki np. w surowce.

Czym kierować się, wybierając konto osobiste?

Warto podkreślić, że możesz wybierać spośród mnóstwa ofert. Choć może nieco wydłuża to znalezienie najlepszego wariantu, to z drugiej strony tak duża konkurencja jest dla klientów bardzo korzystna. Podstawowym kryterium decydującym o wyborze określonego konta osobistego są zazwyczaj różnego rodzaju prowizje i opłaty (możesz je sprawdzić w tabeli prowizji i opłat). Dlatego też konta osobiste zwykle dzieli się na:

  • konta bezpłatne, dla których nie musisz spełniać dodatkowych warunków,
  • konta bezpłatne tylko po spełnieniu wymaganych warunków, np. okresowych wpływów o danej wysokości,
  • konta płatne.

Zakładając konto osobiste właściwie zawsze otrzymasz kartę debetową, która pozwala na pełne wykorzystanie możliwości ROR. Za jej pomocą możesz np. korzystać z bankomatów i wpłatomatów, a także dokonywać płatności w sklepach internetowych i stacjonarnych. Banki mogą nałożyć różnego rodzaju płatności związane z użytkowaniem karty debetowej, dlatego dzieli się je na:

  • karty debetowe bezpłatne bez żadnych dodatkowych warunków,
  • karty debetowe z miesięczną opłatą za korzystanie, przy czym możliwe jest zwolnienie z opłaty po spełnieniu określonych warunków,
  • karty debetowe z miesięczną opłatą bez możliwości jej anulowania lub zmniejszenia.

Kolejny parametr, który może podlegać opłatom na rzecz banku, są koszty związane z wypłatami środków z bankomatów. Oczywistym jest, że czynnik ten należy wziąć pod uwagę, przeglądając dostępne oferty kont osobistych. Ponownie można wyróżnić trzy rodzaje kont osobistych:

  • pozwalające na darmowe wypłaty z wybranych bankomatów,
  • pozwalające na darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce,
  • zapewniające bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce i/lub zagranicą przy stałej, miesięcznej opłacie.

Przed podjęciem decyzji o założeniu konta osobistego w banku, przyjrzyj się dokładnie aktualnej ofercie i wybierz tę, która w największym stopniu cię satysfakcjonuje. Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to w XXI wieku absolutna podstawa i furtka to bardziej zaawansowanych usług bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *