Co grozi za brak komunikacyjnego OC?

Ile wynoszą kary za brak ważnego ubezpieczenia OC? Co możesz zrobić, aby ich uniknąć? Na samym początku musisz mieć świadomość tego, że zwiększyła się wysokość kar za brak ważnego ubezpieczenia OC. Jeżeli przekroczysz termin na jego wykupienie o więcej niż 14 dni, to będziesz musiał zapłacić karę wynoszącą 6020 zł. Brak polisy może się wiązać z o wiele bardziej przykrymi konsekwencjami niż te finansowe. Jeżeli Ty i osoba, która spowodowała wypadek drogowy, nie mieliście ważnego OC, to musicie wspólnie zwrócić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu (UFG) 1,4 mln zł. Na kwota daje do myślenia i skłania do jak najszybszego wykupienia składki ubezpieczeniowej OC.

Ile wynosi kara za brak OC w 2022 roku?

Kary za brak OC z każdym rokiem się zwiększają. To już norma, z którą nie można dyskutować. Od 1 stycznia 2022 roku najwyższe opłaty za nieposiadanie OC dla właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów zwiększyły się o ponad 600 złotych. Oczywiście ta kara odnosi się wyłącznie do osób, które spóźniają się z opłatami dłużej niż 14 dni. Natomiast, jeżeli chodzi o kierowców samochodów osobowych, to kara zwiększyła się o 420 zł. Pozostali kierowcy muszą się liczyć z grzywną w wysokości 1000 złotych. Wniosek jest prosty, warto zapłacić OC w terminie i nie martwić się ewentualnymi konsekwencjami.

Dlaczego kara za brak OC się zwiększa z roku na rok?

Kara finansowa za nieposiadanie OC jest mocno powiązana z wysokością płacy minimalnej ustalanej każdego roku przez władze. Od 1 stycznia 2022 roku wynagrodzenie minimalne wzrosło z 2800 zł do 3010 zł brutto. Dlatego w tym kontekście w ogóle nie powinno dziwić zwiększenie składki za brak OC.

Obowiązek posiadania ważnego OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Została w niej szczegółowo ustalona wysokość, tryb nakładania i egzekwowania kar finansowych. Za kontrolowanie, czy dany kierowca opłacił OC w terminie odpowiada UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Jeżeli ten organ wykryje jakieś nieprawidłowości w tym zakresie to ma prawo nałożyć na właściciela karę finansową i dążyć do jej wyegzekwowania.

Kto poniesie maksymalną karę za brak ważnego ubezpieczenia OC?

Obecnie najwyższa kara za brak polisy dotyczy właścicieli posiadów, którzy mieli przerwę w ubezpieczeniu przekraczającą 14 dni. Wysokość kary jest w dużym stopniu zależna od rodzaju pojazdu. Prezentuje się to następująco:

  • samochody osobowe: równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (brutto);
  • samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy: trzykrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • pozostałe pojazdy (w tym motocykle): równowartość jednej trzeciej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kilka słów podsumowania

Z obowiązków trzeba się wywiązywać. To prawda, że wysokość składek rośnie z roku na rok. Jednak ich nieuiszczenie może się kończyć o wiele gorzej dla Twojego portfela. Dlatego już dziś skontaktuj się z ubezpieczycielem i wykup odpowiednią polisę.

Zajrzyj do oddziału Eurofinance Warszawa Ursynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *