Dlaczego warto wynajmować magazyny?

Wiele firm potrzebuje nie tylko powierzchni biurowej, ale także obiektu do przechowywania towaru. Magazyny do wynajęcia stanowią alternatywę dla stawiania własnych budynków. Mają większe uzasadnienie ekonomiczne, jednak warto przybliżyć powody, dla których takie rozwiązanie jest zasadne.

Coraz większe potrzeby

Dane statystyczne pokazują, że powierzchnia magazynowa w Polsce rośnie w szybkim tempie. Najwięcej obiektów tego typu powstaje w okolicach Warszawy, Szczecina, Poznania i na Górnym Śląsku. Nowe inwestycje świadczą o tym, że magazyny do wynajęcia są bardzo potrzebne. Nie każda firma, zajmująca się produkcją lub sprzedażą produktów, inwestuje we własny magazyn. Zbudowanie go przy siedzibie firmy lub hali produkcyjnej jest czasochłonne i kosztowne. Wymaga także wielu pozwoleń, o które nie zawsze łatwo. Wynajem magazynu jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż budowa takiego obiektu. Własne budynki najczęściej posiadają duże podmioty o stabilnej sytuacji na rynku. Mniejsi gracze raczej nie ryzykują aż tak drogich inwestycji. Budowa obejmuje nie tylko wydatki na stalową konstrukcję, ale także eksploatację budynku.

Magazyn od zaraz

Inwestowanie we własny magazyn to przedsięwzięcie, którego efekty widać dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach. Tymczasem magazyny do wynajęcia są dostępne od zaraz. Wystarczy podpisać umowę i móc korzystać z bazy, jaką dysponuje wynajmujący. Łatwy dostęp do powierzchni magazynowych jest przydatny zwłaszcza wtedy, gdy podpisuje się umowę z kontrahentem. W przeciwieństwie do powierzchni biurowych, magazyny nie muszą mieć jakiejś szczególnej lokalizacji. Położone na uboczu nadal świetnie spełniają swoją funkcję. Wystarczy dogodny dojazd dla mniejszych i większych pojazdów. Szeroki wybór sprawia, że potencjalny najemca może, a nawet powinien negocjować stawkę czynszu. Oszczędności będą przydatne na zakup dodatkowego towaru.

Zabezpieczony towar

Profesjonalne magazyny do wynajęcia są dobrze wyposażone. Nie ma potrzeby inwestowania w odpowiednie zaplecze, remonty, przeróbki. Obiekty mają odpowiednie regały i wózki widłowe. Jeśli najemca nie zatrudnia osób, które potrafią obsługiwać wózki, wynajmujący zwykle zapewnia u fachową kadrę. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że przy załadowaniu lub wyładowaniu towaru coś pójdzie nie tak. Firmy, zajmujące się wynajmem magazynów inwestują także w nowoczesne rozwiązania, jak monitoring. Teren jest zabezpieczony przed osobami niepowołanymi. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku obiektów, które są położone w większym oddaleniu od innej zabudowy. Wnętrze magazynów również jest odpowiednio zaplanowane. Ma właściwą temperaturę, uzależnioną od tego, jaki towar będzie w nim przechowywany.

Negocjacje w sprawie opłat za wynajem magazynu warto uzależnić od tego, jak obiekt będzie wykorzystywany. Jeżeli przez kilka miesięcy w roku budynek będzie stał pusty, powinno to wpłynąć na obniżenie kwoty czynszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *