Dowiedz się, kiedy zniżki OC przepadają!

Ze zniżek OC korzysta zdecydowana większość kierowców. Chociaż zakres polis regulowany jest ustawowo, ich ceny mogą znacznie różnić się od siebie, między innymi ze względu na odmienny sposób naliczania zniżek kierowcom. Większość z nich wynika z kolejnych lat bezszkodowej jazdy. W jakich sytuacjach możemy utracić zniżki? Jak zapobiec podwyższeniu składki OC?

Przerwa w ciągłości korzystania z OC

Każda z firm nalicza zniżki za bezszkodową jazdę nieco inaczej. Zwykle wysokość składki spada o 10% wobec ceny wyjściowej za każdy rok bez spowodowanej kolizji. Dzięki temu najlepsi doświadczeni kierowcy mogą liczyć na upusty sięgające nawet 70-80%. Jednocześnie towarzystwa ubezpieczeniowe w rozmaity sposób patrzą na przerwę w ciągłości opłacania składek OC. Zdarza się, że kierowca sprzedaje auto, a kolejne kupuje dopiero po roku lub po kilku latach. Dla wielu ubezpieczycieli oznacza to podstawę do podwyższenia składki poprzez ograniczenie procentowej zniżki za bezszkodową jazdę.

Stłuczka lub wypadek drogowy

Na tej samej zasadzie na wysokość składki wpływają spowodowane przez kierowcę wypadki. Nawet dość niegroźna stłuczka może stać się podstawą do całkowitej lub częściowej utraty zniżek na ubezpieczenie OC. Składka rośnie wówczas na przykład o 20% ceny wyjściowej, co jest dość odczuwalne dla portfela kierowcy.

Boisz się utraty zniżek? Poszukaj tańszego OC

Czy przerwa w opłacaniu składek ze względu na nieposiadanie samochodu i spowodowana przez kierowcę kolizja drogowa zawsze musi oznaczać konieczność opłacania wyższej składki? Niekoniecznie. Na korzyść kierowców z pewnością działa wspomniany fakt, że firmy ubezpieczeniowe obliczają składki na podstawie własnych algorytmów. Wykupując kolejną polisę OC, najlepiej zapoznać się z jak największą liczbą ofert, na przykład w multiagencji CUK, o której można przeczytać więcej pod tym adresem i skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego: https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac

Porównując poszczególne oferty można zauważyć, że każde towarzystwo pojmuje bezszkodową jazdę nieco inaczej, a ceny wyjściowe znacząco różnią się od siebie. Dlatego przy odrobinie szczęścia, nawet drobna stłuczka, podobnie jak przerwa w ciągłości korzystania z OC nie muszą przełożyć się na wyższe koszty, jeśli zmienimy ubezpieczyciela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *