Jak skutecznie podnieść swoje kwalifikacje?

Rozwój osobisty i zdobywanie dodatkowej wiedzy to dziś nieodłączny element naszej codzienności. Minęły czasy, gdy zdobycie zawodu gwarantowało nam pewną pracę aż do przejścia na emeryturę, często w jednym tylko zakładzie. Teraz wymagane jest ciągłe dokształcanie się, bowiem w praktycznie każdym zawodzie występują zmiany, powstają innowacje, zmieniają się przepisy. Czy zatem warto stawiać na kursy, szkolenia lub studia podyplomowe? Warszawa na szczęście obfituje w rozwiązania, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Studia podyplomowe – Warszawa

Studia podyplomowe to dobre rozwiązanie dla osób, które pracują w konkretnej branży, jednak brakuje im pewnej wiedzy i mają chęć ją uzyskać. Trwają zazwyczaj rok lub dwa i uczęszcza się na nie najczęściej w weekendy. Mogą się zakończyć egzaminem bądź pracą końcową – wszystko zależy od uczelni, jaką wybierzemy.

Aby się na nie wybrać, trzeba mieć minimum wykształcenie wyższe pierwszego stopnia (licencjat). Po ich ukończeniu dostaniemy świadectwo. Zazwyczaj na takich studiach wiedza jest bardzo skondensowana oraz poruszane są najważniejsze tematy z wąskiej specjalizacji (zakłada się, że główne pojęcia oraz ogólną wiedzę branżową taki student już posiada). Dzięki temu w szybki sposób można uzupełnić luki w wykształceniu.

Kursy szansą na rozwój

Jeżeli wiedza, która jest nam potrzebna, nie jest zbyt rozległa, bądź wymaga konkretnych ćwiczeń i praktyk, to dobrym rozwiązaniem są kursy. Trwają one od kilku dni do nawet roku i można je znaleźć w każdej branży. Możemy się nauczyć czegoś nowego i powiązać to z naszymi obecnymi obowiązkami. Do popularnych kursów należą teraz te informatyczne, social mediowe czy dotyczące stylizacji paznokci lub makijażu. Jednak ich oferta jest o wiele szersza.

Szkolenia – szeroka oferta dla wymagających

Pracując na przykład w marketingu czy branży informatycznej (choć oczywiście ni tylko tam) dobrze jest co jakiś czas wybrać się na szkolenia branżowe, targi czy meet upy. Dzięki temu zobaczymy co się zmieniło w danym roku, jakie nowości będą wprowadzane na rynek, jakie trendy należy śledzić. Będziemy mieć możliwość porozmawiania z innymi osobami z naszej branży, wymiany doświadczeń, być może dowiemy się o jakimś ciekawym szkoleniu, programie, który będzie odpowiadał naszemu zapotrzebowaniu.

Samokształcenie

Jeżeli jesteśmy nastawieni na samokształcenie, albo obowiązki rodzinne czy też firmowe po prostu nie pozwalają nam na wyjazdy, to dobrym sposobem jest czytanie fachowej literatury, która pojawia się praktycznie cały czas. Możemy również śledzić osoby z branży, która nas interesuje i zobaczyć co mają ciekawego do powiedzenia, jakie nowe rzeczy wdrażają u siebie. Nie bez znaczenia jest śledzenie branżowych czasopism – często informują one o zmianach w prawie, nowych projektach czy przetargach. Istnieje mnóstwo kursów, które można zrobić w domu i otrzymać za nie certyfikat. Ważne, by jak najczęściej sprawdzać co się dzieje w naszym obszarze działania i być na bieżąco.

Podnoszenie swoich kwalifikacji sprawi, że będziemy atrakcyjni dla swojego obecnego lub przyszłego pracodawcy. Odbyte szkolenia czy kursy to dobry argument podczas rozmów kwalifikacyjnych czy starań o podwyżkę. Dobrym sposobem poszerzania wiedzy są też studia podyplomowe. Warszawa stoi otworem przed osobami chcącymi się rozwijać oferując mnóstwo opcji, zatem wybór odpowiedniej metody zależy tylko od Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *