Sprzedaż nieruchomości zawsze wiąże się z wysoką kwotą jaka pojawi się w tym momencie w obrocie. Dla przedsiębiorcy sprzedaż wiąże się z obowiązkiem naliczenia podatku VAT. Pojawia się więc pytanie jak to wygląda w momencie, gdy sprzedaje się firmową nieruchomość, jakie są możliwości, by skorzystać w tym przypadku ze zwolnienia z naliczania podatku VAT.
Kiedy zwolnienie z VAT będzie możliwe?
Zwolnienie z podatku VAT przy zbyciu nieruchomości może być uzależnione od charakteru prowadzonej działalności. Jeśli ktoś prowadzi działalność zwolnioną z VAT i sprzedaje nieruchomość, która była przeznaczona wyłącznie na cele związane z tą działalnością to również przy jej sprzedaży będzie mógł skorzystać z przedmiotowego zwolnienia VAT. Inna kwestia to sytuacja, w której sprzedaż dotyczy czynnego podatnika VAT. W takiej sytuacji pojawić się może zwolnienie przedmiotowe. Aby z niego można było skorzystać trzeba spełnić kilka warunków. Pierwsza kwestia to dostawa nieruchomości w ramach pierwszego zasiedlenia bądź przed nim a także drugi warunek, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynęło nie mniej niż 2 lata. Pojawia się jeszcze drugi przepis, który możemy wziąć pod uwagę gdy chodzi o zwolnienie. Jest ono możliwe w stosunku do obiektów, gdy nie było możliwości obniżenia podatku należnego w stosunku do podatku naliczonego.
Kłopoty z dokonywaniem interpretacji
Przepisy jeśli chodzi o sprzedanie nieruchomości a VAT dają nam pewne wytyczne, które jednak dla wielu osób są trudne w interpretacji. Z tego powodu okazuje się, że wiele osób i tak nie wie czy może skorzystać z ze zwolnienia, czy w jego przypadku takie zwolnienie nie będzie możliwe. Dlatego interpretacji niekiedy dokonują specjaliści, którzy znając obowiązujące przepisy potrafią zastosować je do danej nieruchomości i faktycznie zdecydować czy zwolnienie w danej sytuacji jest możliwe, czy nie będzie można z niego skorzystać. Jeśli ktoś ma wątpliwości to warto takiej konsultacji dokonać unikając samodzielnej, niepewnej interpretacji.