Konto firmowe — na co zwrócić uwagę?

Decyzja o podjęciu rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej nie należy do łatwych. Niesie za sobą zarówno wiele trudności, jak i wymiernych korzyści finansowych, mentalnych i nie tylko. Czym zatem powinien kierować się początkujący przedsiębiorca przy zakładaniu konta firmowego? Jakie profity wiążą się z wyborem odpowiednio dopasowanej oferty? Kiedy można zaoszczędzić najwięcej, a które produkty dodatkowe są mimo wszystko warte rozważenia?

Pierwsze decyzje biznesowe

Sprawne zarządzanie finansami, umiejętne analizowanie trendów rynkowych czy zdolności sprzedażowe — to jedne z podstawowych kompetencji, jakimi powinna się wykazywać osoba prowadząca własną działalność. Wybór konta firmowego, czyli jedna z pierwszych do podjęcia decyzji, może znacznie ułatwić zawodową codzienność osobie, która dopiero zaczyna się odnajdować w nowej roli. Jakich zależności powinna być świadoma rozpoczynając analizę ofert poszczególnych banków? Dlaczego posiadanie rachunku przypisanego wyłącznie do danego przedsiębiorstwa rzeczywiście się opłaca?

– pełniejsza kontrola nad przepływami pieniężnymi w firmie i bardziej wiarygodny obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa;

– możliwość optymalizacji kosztów — wszelkie nakłady finansowe względem firmowego rachunku bankowego idzie wliczyć do puli kosztów uzyskania przychodu;

– brak konieczności ujawniania prywatnych transakcji w razie zaistnienia kontroli skarbowej;

– konto firmowe pozwala na skorzystanie z licznych usług dodatkowych, które mogą okazać się pomocne w toku prowadzenia działalności;

– łatwiejsza ocena efektywności podejmowanych działań;

Wysokość opłat podstawowych

Na założenie rachunku firmowego decydują się także aktywni przedsiębiorcy (prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą), którzy z uwagi na krążące mity o wysokich opłatach za konta firmowe, łączyli finanse osobiste z zyskami wypracowanymi na stopie zawodowej. Obecnie nie ma takiej konieczności, ponieważ niejeden bank zrezygnował już z opłat za otwarcie i prowadzenie konta dla przedsiębiorcy. W zamian za to, inne usługi mogą być nieco droższe, jak np. przelewy realizowane w oddziałach czy wyciągi z konta. W przypadku rachunków obciążonych niewielką comiesięczną opłatą, takie dysproporcje już nie występują. Gdzieniegdzie warunkiem utrzymania bezpłatnego konta jest określona wysokość comiesięcznych wpływów lub wykonanych transakcji.

Najważniejsza funkcjonalność na rachunku firmowym?

Dla większości użytkowników są nią bez wątpienia przelewy na rachunki zewnętrzne, ulokowane w innych bankach. Dobrze więc zadbać o to, aby ponoszone z tego tytułu koszty były możliwie jak najniższe. Obecnie można spotkać się z następującymi opcjami:

– całkowity brak opłat za przelewy zewnętrzne (atrakcyjna opcja, jednak w całościowym spojrzeniu na oferty, w których jest dostępna, nie zawsze najbardziej się opłaca),

– dokładnie określona liczba bezpłatnych przelewów (zazwyczaj od kilku do kilkunastu operacji w skali miesiąca),

– niewielkie opłaty za internetowe przelewy zewnętrzne (najczęściej do 1 PLN za 1 operację).

Przelewy wewnętrzne, do ZUS-u i Urzędu Skarbowego?

Wiemy od razu, że z tytułu profilu prowadzonej działalności jeden rachunek bankowy nie wystarczy? Aby uniknąć niepotrzebnego rozczarowania, warto wcześniej zorientować się, jakimi ewentualnymi opłatami są obciążone przelewy wewnętrzne (np. na firmowe rachunki oszczędnościowe lub walutowe w tym samym banku). Podobnie sprawa wygląda z operacjami względem właściwego Urzędu Skarbowego i ZUS-u, których przedsiębiorca uniknąć nie może. Niektóre banki, jak np. Santander, w systemach bankowości mobilnej oraz internetowej nie pobierają za nie opłat.

Rachunek firmowy w tym samym banku, co prywatny?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Możliwość jednoczesnego logowania do obu kont wiąże się z wygodą (podobnie jak szybkość przepływu środków w ramach przelewów wewnętrznych). Jeśli jednak okaże się, że konkurencyjny bank ma znacznie korzystniejszą ofertę dla firm, nie ma sensu się zastanawiać.

Usługi dodatkowe?

W tym przypadku nie ma wątpliwości: im szersza oferta dodatkowych produktów bankowych, tym lepiej zarówno dla początkującego, jak i doświadczonego przedsiębiorcy. Gdy firma odnotowuje większe zyski, dobrą opcją okażą się atrakcyjnie oprocentowane lokaty. W sytuacji wzmożonych wydatków lub konieczności wsparcia bieżącej działalności kredytem czy limitem debetowym na koncie, także warto mieć możliwość wyboru. Segmentu usług dodatkowych nie powinno się pomijać na etapie analizy ofert poszczególnych banków. Przeciwnie, tego rodzaju narzędzia mogą być w przyszłości nad wyraz pomocne.

Warto pamiętać

Posiadanie odrębnego rachunku, wyłącznie na potrzeby prowadzonego przedsiębiorstwa, będzie z pewnością korzystne także z punktu widzenia dynamicznie zmieniającego się ustawodawstwa. Niektóre banki posiadają oferty kont firmowych przeznaczone dla konkretnej grupy zawodowej (np. dla rolników). Na spore udogodnienia i często bardzo preferencyjne warunki finansowe mogą także liczyć ci, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. Nie warto więc działać pochopnie, bo rzeczowe rozeznanie przyniesie znacznie więcej długofalowych korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *