Dotychczas powstało wiele artykułów, które w swojej treści wyjaśniało i przekonywało, że inwestowanie na rynku walutowym wiąże się z bardzo dużym ryzykiem utraty swoich pieniędzy. To oczywiście prawda a statystyka mówiąca o 80% traderów tracących nie jest wyssana z palca. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że te straty nie biorą się z pecha czy złośliwości rynku walutowego a z nieprzygotowania traderów do handlu na rzeczywistym rachunku.
Na sukces w tradingu składa się wiele zmiennych, a niedopilnowanie jednej z nich kończy się właśnie stratą. Jak zatem handlować bezpiecznie i jednocześnie ryzykownie? Poniżej przedstawione są wskazówki, które pozwolą nam inwestować, unikając nadmiernego ryzyka straty. Po zapoznaniu się z poradami możemy z czystym sumieniem rozpocząć przygodę z prawdziwym tradingiem. Informacje o możliwości założenia rachunku forex znajdują się pod tym linkiem.
Strategia inwestycyjna to podstawa
Bez ustalonej, spisanej i wdrożonej strategii inwestycyjnej będziemy skazani na szybkie wyzerowanie swojego rachunku. Metoda, którą stworzyliśmy lub podpatrzyliśmy u innych, powinna być przetestowana na rachunku demonstracyjnym, powinniśmy ją rozumieć a każda okazja inwestycyjna powinna zostać jednoznacznie i obiektywnie oceniona właśnie przez nas system. Jeżeli uda nam się zachować dyscyplinę w tradingu zgodnie z planem i będziemy unikać okazjonalnych wejść pod wpływem emocji, istnieje duża szansa, że nasze wyniki znacznie się poprawią.
Stop loss jest ustawiony przy otwarciu każdej pozycji
Stop loss stanowi obowiązkowy element każdej transakcji. Ustawienie pozycji bez odpowiedniego stop lossa to jednoznaczne wskazanie naszego depozytu na błyskawiczne wyzerowanie. Zlecenie oczekujące ucinające straty powinno być również ustawione na poziomie, który przewiduje nasza strategia. Istnieje kilka szkół ustawiania stop lossów. Najpopularniejsza to ta, gdzie zlecenie oczekujące ustawione jest w okolicach wsparcia lub oporu, dzięki czemu ruch cenowy ma jeszcze szansę zawrócić po odbiciu się od poziomu. Bez względu na sposób, w jaki ustawiamy Stop lossa, musi on być zawsze wzięty pod uwagę.
Dobieramy wielkość pozycji do wysokości depozytu
Otwieranie zbyt dużej pozycji w stosunku do wielkości naszego depozytu to broń obosieczna. Z jednej strony wiele osób ma świadomość, że dzięki temu szybciej osiągniemy zadowalające zyski, jednak z drugiej strony jest to sytuacja, w której szybko stracimy nasz depozyt pod wpływem nieoczekiwanego, dynamicznego ruchu w złą stronę. Lepiej założyć mniejsze zyski, które z drugiej strony mogą zamienić się w małe straty, które nie spowodują wyzerowania konta.