Na co zwrócić uwagę wybierając zestaw konferencyjny?

Sprawna komunikacja w firmie to gwarancja dobrego zarządzania oraz efektywności pracy. Nie da się jednak ukryć, że osobiste spotkania zarządu, pracowników, klientów czy współpracowników nie zawsze są możliwe, poza tym generują dodatkowe koszty związane np. z podróżami służbowymi. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na zakup urządzeń, które pozwolą na sprawne prowadzenie zdalnych rozmów również większej ilości osób. Rozwiązaniem, które może sprawdzić się zarówno w przypadku korporacji, jak i sal konferencyjnych i szkoleniowych na wynajem, jest zestaw konferencyjny. Aby jednak spełnił on wszystkie nasze oczekiwania, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Rodzaje zestawów konferencyjnych

Zanim podejmiemy decyzję co do wyboru zestawu konferencyjnego, warto zastanowić się, jakich funkcji potrzebujemy. Czy wystarczą nam jedynie połączenia głosowe, czy też zestaw powinien być również wzbogacony o kamerę, która pozwoli na przeprowadzanie wideokonferencji?

Jeśli stawiamy na tę pierwszą opcję, mamy do wyboru analogową telefonię stacjonarną lub też połączenia za pomocą internetu, czyli telefonię VoIP. Na co warto postawić? Jeśli w siedzibie firmy dostępne jest szybkie łącze internetowe, które cechuje również stabilność – wybór telefonii VoIP to gwarancja lepszej jakości dźwięku oraz braku zakłóceń w trakcie prowadzenia rozmów. Jeśli zaś zależy nam na wideokonferencjach, warto stawiać na zestawy konferencyjne wyposażone w szerokokątny obiektyw, który w razie potrzeby pozwoli na objęcie całej sali. Przyda się również autofocus oraz możliwość przybliżania obrazu.

Wielkość pomieszczenia ma znaczenie

Zestaw konferencyjny powinien zostać dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym będzie wykorzystywany. Obecnie czołowi producenci tego typu urządzeń oferują rozwiązania zarówno dla małych, średnich, jak i dużych metrażów. Różnią się one między sobą między innymi mocą głośników oraz możliwością podłączania dodatkowych urządzeń, takich jak mikrofony peryferyjne.

Co ważne, nawet jeśli na razie wykorzystywać będziemy urządzenie w małej sali przy niewielkiej grupie osób warto upewnić się, czy w przyszłości nie będziemy mieć problemu z ewentualną rozbudową zestawu konferencyjnego. Pozwoli nam to uniknąć konieczności zakupu zupełnie nowego sprzętu, jeśli warunki przeprowadzania spotkań lub konferencji ulegną zmianie.

Dodatkowe funkcje, które warto posiadać

Obecnie zestawy konferencyjne wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, które mogą okazać się niezwykle przydatne. Warto więc sprawdzić czy sprzęt, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, posiada je. Przede wszystkim dobry zestaw powinien dawać nam możliwość wyboru platformy, z której chcemy korzystać. Dobrze również, aby był wyposażony w nowoczesne technologie, które eliminują dźwięk w tle. Pozwoli nam to cieszyć się znacznie lepszą jakością rozmowy. Zestaw konferencyjny powinien również dawać nam możliwość podłączenia urządzeń mobilnych oraz laptopów. Dzięki temu sprawdzi w przypadku konferencji w chmurze lub przy odtwarzaniu multimediów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *