Trudny czas dla hodowców bydła i trzody

Coraz mniej rolników decyduje się na produkcję zwierzęcą. Ponadto niewielu z nich chce skupiać się na jednej gałęzi hodowli i woli prowadzić ją wielotorowo. Dodatkowo widoczna jest np. w przypadku hodowli bydła tendencja do odchodzenia od produkcji mięsnej na rzecz mlecznej.

Co ma wpływ na decyzje rolników?

Wpływ na to, że rolnicy coraz mniej chętnie decydują się na hodowlę bydła na mięso, czy chów trzody chlewnej mają przede wszystkim niestabilne i zbyt niskie ceny żywca. Wielu właścicieli gospodarstw, którzy prowadzą swoją działalność wielotorowo, deklaruje, że jedynie produkcja mleka ratuje ich przed trudną sytuacją finansową. Podobny wniosek nasuwa się po analizie badań przeprowadzonych przez Instytut Ekonomii Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jak wynika z danych instytutu, w latach 2016-2017 ze wszystkich gałęzi produkcji zwierzęcej opłacalna była jedynie produkcja mleka.

Plusy hodowli bydła mięsnego?

Rolnicy, którzy mimo niekorzystnych warunków rynkowych zdecydowali się na hodowlę zwierząt z przeznaczeniem na ubój, muszą wiedzieć, że pomimo trudności ich decyzja może przynieść kilka korzyści:

– koszty utrzymania – bydło mięsne jest tańsze w utrzymaniu niż rasy mleczne. Wiąże się to m.in. z możliwością trzymania bydła w oborze o niższym standardzie, gdyż rasy mięsne są bardziej wytrzymałe na niedogodności np. niską temperaturę;
– brak sprzętu specjalistycznego – bydło mięsne nie wymaga tak dużej ilości sprzętu, np. odchodzi konieczność zakupu dojarek.

Podstawowe trudności

Nie należy jednak ukrywać, że decyzja o hodowli bydła na mięso pociąga za sobą także kilka trudności:

– niskie dochody ze sprzedaży – dochody ze sprzedaży bydła mięsnego występują 1–3 razy do roku. Opłacalność jest wynikiem zależności kosztów produkcji i popytu na bydło, po określonych cenach rynkowych;
– konieczność powiększania stada – małe stada są nieopłacalne, co z kolei pociąga za sobą konieczność stałego inwestowania.

Jak być na bieżąco z rynkiem żywca

Taj jak wszyscy inni rolnicy hodowcy bydła mięsnego stają przed koniecznością bycia na bieżąco z sytuacją na rynku. Mowa tu oczywiście o cenach żywca oraz tendencjach hodowlanych i nowościach z branży. Oczywiście jest to możliwe dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu. Na portalach rolniczych bez problemu znaleźć można potrzebne informaacje i notowania giełdowe. Dodatkowo można sięgnąć po specjalne aplikacje na smartfony czy tablety, które oferują stały wgląd w ceny żywca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *