Zadania i obowiązki adwokata rodzinnego

Prawo jest niezwykle skomplikowaną dziedziną. Nieustannie zmieniające się przepisy, ustawy i nowelizacje powodują, że bardzo łatwo można się pogubić w zawiłościach i niuansach prawnych. Jeśli w grę wchodzi rozwód, regulacja opieki nad dziećmi lub adopcja, nie warto ryzykować i lepiej powierzyć poprowadzenie sprawy doświadczonemu prawnikowi.

Czym zajmuje się adwokat rodzinny?

Prawo rodzinne kojarzy się najczęściej ze sprawami rozwodowymi, ale zakres działania tej dziedziny jest znacznie szerszy. Adwokat zajmujący się sprawami rodzinnymi pomoże również w kwestiach dotyczących:

  • separacji,
  • podziału majątku,
  • praw nieletnich,
  • zakresu władzy rodzicielskiej,
  • ustalenia ojcostwa,
  • intercyzy,
  • postępowania alimentacyjnego,
  • adopcji,
  • spadku.

Na jaką pomoc może liczyć klient?

Kiedy zdarza się sytuacja, w której musimy udać się do sądu, a nie bardzo wiemy jak się do tego zabrać, wtedy nieoceniona jest porada eksperta. Adwokat zajmujący się sprawami rodzinnymi jest osobą z ogromną wiedzą zarówno w zakresie praktyki sądowej, jak i znajomości przepisów. Już na pierwszym spotkaniu, po rozpoznaniu sprawy, doradzi najkorzystniejszy sposób rozwiązania zaistniałej sytuacji. Poprowadzi klienta poprzez cały tok postępowania od pomocy w podjęciu newralgicznych decyzji, poprzez skompletowanie wymaganych dokumentów i dowodów oraz tworzenie pism procesowych, na reprezentowaniu w Sądzie kończąc.

Dobry prawnik, czyli jaki?

Dobry prawnik to taki, który posiada wieloletnie doświadczenie w konkretnej specjalizacji. Działa nieszablonowo, indywidualnie dostosowując sposób działania do konkretnej sytuacji. Jest dyskretny, zaangażowany, szybki i skuteczny, a posiadana wiedza pozwala mu na wybór optymalnej ścieżki toku postępowania. Pisma procesowe i sądowe tworzone są w języku branżowym, dlatego niezwykle ważne jest, aby prawnik pomógł klientowi zrozumieć je oraz właściwie zinterpretować. Adwokat rodzinny powinien cierpliwie odpowiadać na wszystkie pytania klienta i rozwiać wszelkie jego wątpliwości. Spotkania winny odbywać się w atmosferze pełnej empatii i zrozumienia, ponieważ sprawy rodzinne często związane są z trudnymi sytuacjami życiowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *