Zagraniczne inwestycje w stolicy – jak wybrać biuro rachunkowe, by współpraca była efektywna

Warszawa jest jednym z liderów wśród polskich miast pod względem inwestycji zagranicznych, a w rankingu magazynu fDi Magazine już niejednokrotnie otrzymała tytuł Polskiego Miasta Przyszłości. Nic dziwnego, tylko w samym 2018 roku w Polsce zrealizowano ponad 300 bezpośrednich inwestycji zagranicznych, a sporą część właśnie w stolicy. Na szczególną uwagę zasługuje także wysoki wskaźnik PKB w Warszawie oraz ogromna rzesza studentów kształcących się na warszawskich uczelniach. Aż 300 tysięcy młodych osób uczy się języka obcego, co w przyszłości może zachęcić inwestorów zagranicznych do planowania swoich działań w stolicy Polski. Co ciekawe, Warszawa to nie tylko silny gracz na arenie krajowej, ale także międzynarodowej. Znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych miast w Europie, jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne. Prześciga nawet Berlin.

Zaplecze dla inwestycji zagranicznych w Warszawie

Wysoka pozycja Warszawy jako miasta sprzyjającego inwestycjom zagranicznym to powód do dumy. Z drugiej strony wiąże się to jednak z potrzebą stworzenia odpowiednich warunków do ich rozwoju. Jedną z nich jest konieczność zapewnienia nowo powstałym przedsiębiorstwom odpowiedniego zaplecza prawnego oraz obsługi na wysokim, światowym poziomie. Przykładem mogą być usługi rachunkowe. Warszawa obecnie jest miejscem, które świetnie sobie radzi z tym wyzwaniem. Co roku powstają nowe placówki zrzeszające profesjonalistów, którzy w kompleksowy sposób dbają o księgowość w przedsiębiorstwach decydujących się na outsourcing. Trzeba tylko pamiętać o tym, że w przypadku firm z zagranicznym kapitałem czy filii zagranicznych przedsiębiorstw obowiązują dodatkowe wymagania formalne.

Jak wybrać biuro rachunkowe, by współpraca była efektywna?

Wybierając biuro rachunkowe, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim istotne są kwalifikacje. Dobre biuro rachunkowe nieustannie szkoli swoich pracowników, ponieważ efektywność i rzetelność pracy księgowych uzależniona jest w dużej mierze od znajomości aktualnych przepisów.

Ubezpieczenie OC to kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę jako jeden z podstawowych kryteriów wyboru biura rachunkowego. Ochroni ono bowiem przedsiębiorstwo od odpowiedzialności finansowej za błędy, które popełni pracownik biura rachunkowego. Nawet najlepszy specjalista jest przecież tylko człowiekiem, który może się pomylić.

Przed wyborem biura księgowego należy także sprawdzić, czy firma wykonuje wszelkie niezbędne usługi rachunkowe. Warszawa jest miastem, w którym działa wiele różnorodnych podmiotów oferujących nie tylko podstawowy zakres świadczeń, ale także rozbudowane porady, nowoczesne systemy księgowe oraz dodatkowe usługi, takie jak wysyłka odpowiednich deklaracji do urzędu. W tej kwestii należy także zwrócić uwagę na to, czy biuro posiada odpowiednie doświadczenie oraz czy specjalizuje się w konkretnej branży.

Przy podejmowaniu współpracy z podmiotami zagranicznymi istotne jest również to, czy biuro rachunkowe w Warszawie świadczy swoje usługi także w języku angielskim (ewentualnie innych językach). Dodatkowo warto zapytać również o wcześniejsze doświadczenia pracowników biura w obsłudze spółek z zagranicznym kapitałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *